נשים אתיופיות בשוק העבודה ושירת נשים בנות העדה

נשים אתיופיות בשוק העבודה ושירת נשים בנות העדה

ושוב אנו עם שיר חדש של המשוררת האתיופית המוכשרת סלמווית משאשא. הימים קצת לפני הבחירות , בנה הבכור התגייס ועל רקע הקשיים הכלכליים בבית והיחס בעבודה היא כתבה שיר חדש אשר סובב סביב נשים אתיופיות בשוק העבודה ושירת נשים בנות העדה ותקוות להתחלה חדשה. לאחר השיר נציג עובדות על תעסוקת נשים אתיופיות 

נשים אתיופיות בשוק העבודה ושירת נשים בנות העדה

נשים אתיופיות בשוק העבודה ושירת נשים בנות העדה

עבודה לאתיופית מאת סלמווית משאשא 

תתלבשי יפה היא אמרה , למה כזה שחור

זה לא לאשה זה לסתם גיבור

ולמה את לא נקייה היא אמרה

תסלחי המנהלת  , את מה , מקור האור ?

המדינה הזאת שלנו אמרה , אנשים אוכלים את היופי

ואני אמרתי בלב , ותמיד ידפקו את האתיופי

כולם מחפשים להיות קרבן, היא אמרה

זה נותן ביטוח לאומי וכל מיני כאלו קצבאות

והלב שלי השחור נשרף לו בלהבות

ועכשיו לארגזים של הסחורות , היא הביטה בלי מילים

מסודרים יפה ומחכים לאקדח המחירים

ואחר כך למדפים היפים , מסודרים אחד אחד כמו חיילים

והחייל שלי , בני המתגייס יושב עם קצינת תש ומתבייש

שירת נשים אתיופיות הזעקה אשר במילה 

הנשים האתיופיות מובילות את חוד המהפכה. ראינו את זה בשנה האחרונה ונמשיך לראות את זה מן הסתם. הן באות מהקצוות והופכות עולמות. הן מגיעות מהקופות , מחברות הניקיון , עובדות קבלן , עובדות מנוצלות ורוב עובדות שקופות. אך מתוך הכלים השבורים זועקת מחאה גדולה. זועקת קול צעקה המפלחת את השמיים ואת החברה החילונית הפלורליסטית השבעה.

סלמווית משאשא היא משוררת צנועה , אישה קשת יום , בת לעדה האתיופית שעלתה במבצע שלמה. היא זועקת את המילים באמצעות מחברת שירים. אחת לכמה זמן היא מפתיעה אותי , מלצמת מתוך מחברת השירים ושולחת לי יצירה. היא מרשה לי לפרסם רק רק את חלק מהשירים שלה. הייתי רוצה להוציא לה ספר שירים. זה עוד יקרה.

כמה פחות מרוויחות נשים אתיופיות ? הרבה פחות 

בעוד הנשים האתיופיות העוסקות בעבודות ניקיון או במרכולים מרוויחות קרוב מאד לשכר הממוצע בענף , הודות לחוקי עבודה ופנסיית חובה , הפערים ניכרים דווקא אצל בנות העדה האתיופיות בוגרות האוניברסיטה. זה לא קורה למשל לקבוצות כמו נשים בוכריות .

לפי דוח ממדד הגיוון התעסוקתי של נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה נמצא כי אתיופיות אקדמאיות משתכרות רק 35% משכר האקדמאים בישראל.