פאודה מול טהרן הקרב בין השבכ למוסד

פאודה מול טהרן הקרב בין השבכ למוסד

באופן סמלי השיקה נטפליקס את עונה 3 פאודה במקביל לעליית הסדרה טהרן בערוץ 11. שתי הסדרות נמכרות לגופי שידור בחול יש להן בהן הרבה אקשן וצוהר למלחמות הצללים המתרחשות יום יום בין ישראל ואיראן. אבל יש בהן הרבה יותר. יש גם את המאבק על היוקרה . פאודה מול טהרן הקרב בין השבכ למוסד

פאודה מול טהרן הקרב בין השבכ למוסד צילומי מסך YOUTUBE

פאודה מול טהרן הקרב בין השבכ למוסד צילומי מסך YOUTUBE

הסדרה של המוסד מול הסדרה של השבכ

טוב אז שתי סדרות פאודה הוותיקה על עונותיה מול הסדרה החדשה טהרן .  הייתי נותן כותרת הקרב בין השב"כ למוסד כן זה בלתי נמנע להשוות את שתי הסדרות האלה. אומנם טהרן  עדיין בראשיתה בחיתוליה,  פאודה לעומתה סדרה שהבשילה והרבה צופים ואוהדים . שני היבטים של הכוחות מבצעים הישראלים אחד בטוחה כי גבולות ארץ ישראל והשני מעבר גבולות. למרות שבפאודה נראה שחלק מהמקומות בעזה הוא כבר גדל נראים לא פחות חוץ לארץ מה שאנחנו חושבים.

עדיין יש איזה שהוא יתרון מקומי לפאודה עם הכוחות שלנו המסייעים למסתערבים. דובדבן ומיד יכולים לבוא לחלץ לסגת לאחור ולסיים אירוע ביטחוני . לצהל יש אפשרות להזניק כוחות שיטור כוחות של משמר הגבול או לבצע חסימת כביש . לעומת זאת למוסד יש אופי עבודה אחר. טהראן הרבה יותר רחוקה הפעילות של הסוכן  אינדיבידואלית בעוד הפעילות של פאודה היא של קבוצה של צוות .

בטהרן שולט ההייטק בפאודה שולט זכא אלפא

הסדרה טהרן מה שמאפיין אותה דווקא זה יותר זיקה על הדור הצעיר. טהרן מציבה הרבה יותר סכנות . גברים עם בחורה מאוד צעירה שלא נראית בפרופיל של איזה שהיא לוחם מוסד . היא מחוברת לסייבר ולהייטק.  הפעילות של הסוכנת בטהרן נושאת אופי של עולם הסייבר , של האקרים. 

עולם של מבצעים מרחוק מהבית. לכן הם גם מצטיירים כרחוקים יותר מהמציאות למרות שאם ניקח את הפגיעה במתקני הצנטריפוגות של איראן . מצד שני קשה לחבר אותם לבחורה צעירה שנשלחה דרך איזה כרטיס טיסה.

המוסד מחפש טיסת lowcost ?

אני מאמין של המוסד באפיקים האמתיים מפעיל סוכנים במקום עצמו לא לא נראה לי שזאת הדרך שבה המוסד מחדיר סוכנת למדינת אויב .קצת כמו שאומרים נראה רחוק מהמציאות אבל בסדר.

אין קשר למילואים או לשיעורי ערבית אצל המורה אילנה 

כמה דברים לגבי הסדרה מעניין איך הוא יצא עם באיזה מדינה השפה הפרסית ( איפה יוסף שילוח שצריך אותו ) פחות קרובה לנו מהשפה הערבית שרובנו מכירים כך או אחרת או מהטלוויזיה או  מהמילואים או מהצבא או סתם לחיי היומיום או מהלימודים. אז יש בסדרה טהרן לצפייה ישירה הרבה קטעים בפרסית שלא ממש מובנים לנו בגלל הספה. בעוד שבזמן צפייה ישירה בפאודה רובנו מבינים על מה מדברים גם בלי תרגום עברית מובנה.

טהרן כסידרה מחוברת גם יותר קצת לצד של נוער.  בפרק רביעי או חמישי יש שם העניין של פסטיבלים ומסיבות עד קטע של אהבה והתאהבות ובין הסוכנת הישראלית לבין האקר מקומי . אולי על מנת לפנות לדור הצעיר יותר של הצופים שלא ממש מחובר לערוץ 11 .

טהרן סדרה אמתית יותר מפאודה עונה 3  ?

מבחינת האותנטיות של הסדרה הייתי אומר שהיא לא ברמה הגבוהה. לצופה בטהרן לא ברור מה מטרת המבצע ומה הייתה מטרת הפעולה. 

טהרן לא , בניגוד לסדרה פאודה צפייה ישירה בנטפליקס , לא מתחברת מתחברת לבק אופיס של ראש המוסד והעוזרת שלו השחקנית לירז צ'רכי .

מנשה נוי ( הקומוניסט ממפריח היונים ) עושה תפקיד יפה  אבל לירז פחות ברור למה בחרו אותה היא לא מגלמת איזה דמות אופי . ושוב אני בכוונה מזכיר את הקטע של פאודה ששם קצת בארונות המאוחרות יותר יותר דילמות בין המפעילים לסוכנים או בין מפעיל לסוכנת כנראה שזה מכניסים את זה גם כן בשביל ליצור איזה שהוא מתח אישי .

תשאלו את רוזה בחשיאן או לקראת עונה 2 טהרן 

הסדרה טהרן לצפייה ישירה מצולמת טוב במיוחד בקטעי החוץ שלה. מצד שני  חסר באיזה שהוא מוטיב קבוע של מתח .

טהרן עונה 1 חסרה את הזדהות עם הגיבור כמו בפאודה .

בטהרן אין זדהות עם הגיבור ואין מטרה אמיתית נראית לעין. לעומתה פאודה היא סדרה עם מטרה. יש בפאודה אלמנטים מהנרטיב של החיים במדינת ישראל.

יש חטיפה יש ניסיון פיגוע. דברים שאנחנו חיים אותך ברמה היומיומית בטהרן מטרת המשימה קצת יותר מנותקת. יש לה צידוק מוסרי. טהרן , אולי מתוך קריצה לשוק הבינלאומי מנסה לשמור על איזה שהוא פרופיל בינלאומי יותר פחות להיכנס לך שאלות על לאומיות הפוליטיות .