אלי לוזון איזו מדינה אלבום

אלי לוזון איזו מדינה אלבום

סמוך למותו של זהר ארגוב פרץ לתודעה זמר מזרחי יוצא דופן . מוסיקאי מוכשר עם אמירה חדה ונוקבת שהנפיק את הקלטת שעומדת במבחן הזמן אלי לוזון איזו מדינה אלבום מופת

אלי לוזון איזו מדינה אלבום

אלי לוזון איזו מדינה אלבום קלטת צילום מסך יוטיוב

 אלי לוזון איזו מדינה אלבום מופת

הזיכרון הראשון שלי מאלי לוזון נעוץ אי שם לקראת סוף שנות השמונים. אהוד מנור ז"ל ואביהו מדינה יבדל"א דנים באולפן עד פופ של הערוץ הראשון , גם הוא נפרד מאיתנו בינתיים , בעתיד הזמר המזרחי ולסיום אלי לוזון , הכוכב העולה חורך את האולפן עם איזו מדינה.

למי שנולד למציאות של ערוץ 24 זה נראה מובן מאליו לראות על מסך זמר מזרחי באולפן . אז זה היה מחזה נדיר , כמעט בלתי אפשרי. זוהר ארגוב לא הגיע לעד פופ. חיים משה עם 4 להיטי ענק באותה תקופה בטח לא חלם לשמוע את הפתיח של זאן מישל זאר באולפן המנוכר של חצי העם השני.

היוטיוב מאיר כוכבים כבים ומזכיר נשכחות

במשך שנים , עד לגיוס לצבא , הקלטת של המוסיקה ככבה בוידאו שלנו בסלון . הופעה של נורית גלרון בצוותא , לאחר מכן שלום חנוך באוסף שירים ולבסוף עד פופ עם אלי לוזון . הימים עברו , השנים חלפו והקלטת העלתה אבק ונעלמה יחד עם הסלון של נעוריי.

ואז בא האלגוריתם של יו טיוב . זה שמעלה לך שירים במחרוזת לפי סדר שלפעמים נראה כאילו מחובר לך לתאים האפורים של המח. בזה אחר זה צפו על המסך שלי השירים מאלבום המופת של אלי לוזון – איזו מדינה .המדינה אגב , לא השתנתה. כמו בשיר רק בן אדם של שלום חנוך. רק בן אדם שחי באיזו מדינה .

לאחר מות הזמיר ואביר עדות המזרח זהור ארגוב היה משעמם ברדיו . את האפור והדממה הרועמת הצליחו לפרוץ שני יוצרים מנתניה . אלי לוזון לחן וביצוע למילים של יוני רועה .

איזו מדינה משקפת בצורה מתמדת את מצב המדינה , את מצב ישראל השנייה שעוד מעט תהיה ישראל השלישית , שרואה לנגד עיניה תהליך עגנוני של היה העקוב למישור.

אנשים בוכים, מחירים עולים.
לשלם מיסים וגם קופת חולים.
אין כבר עבודה, הקופה ריקה,
אין ממה לחיות, סגרו את הלשכה.
בכנסת הם יושבים, עלינו הם עובדים,
לקחו החסכונות, הלכו הפיצויים.
לנו כבר נמאס, דפקו לנו עוד קנס.
גם על החלב הוסיפו את המס.

שלושים שנה עברו מאז . מה השתנה  ?  רק כלי הביטוי . אלי לוזון נשאר היוצר המזרחי המוכשר ביותר בשטח , לא רק מבצע אחד בדור , אלא בעיקר מוסיקאי מוכשר בפני עצמו ומדינה אחת , איזו מדינה , מיוחדת במינה .

הקלטת של איזו מדינה 

בשולי העשייה המוסיקלית תמיד יש פרפראות. את הקלטת הפיק משה בן מוש במסגרת בן מוש הפקות , ולא האחים ראובני שהפיקו את מיטב הלהיטים של הזמר המזרחי באותם שנים. הקלטת הייתה רב מכר באזור התחנה המרכזית בתל אביב , נתניה ובכל מקום בו היו ישראלים , מחזיקי תעודת זהות כחולה שהמדינה של אז לא ממש אהבה לקבל אותם באופן שווה.

באופן פרדוקסלי איזו מדינה הוא אלבום פטריוטי . יש בו יצירות מופת עם יצירות סולידריות למדינה , אותה מדינה מקפחת שסגרה את הלשכה. יש את התפילה לשלום , לשלום העם , לשלום החיילים .

השירים באלבום  1. גן של שושנים; 2. ילדה; 3. איך שהיא; 4. בואי שנית; 5. אם יבוא שלום; 6. אנא; 7. הלכת רחוק; 8. ילדתי חזרי; 9. מי יצילני 10. איזו מדינה

לכו ליוטיוב , לכו לתחנה המרכזית , קנו את הדיסק אם תמצאו . הוא נכס צאן ברזל .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *