34 שנה לאסון צרנוביל 26/4/1986 מה למדנו מההיסטוריה

34 שנה לאסון צרנוביל 26/4/1986 מה למדנו מההיסטוריה

יום הזיכרון לאסון צ'רנוביל תפס את העולם באמצע משבר הקורונה COVID-19 ובהמתנה למענקי ביטוח לאומי ומס הכנסה. בכתבה מיוחדת וקטעי וידאו נדירים נציג את 34 שנה לאסון צרנוביל 26/4/1986 מה היה אפשר ללמוד מההיסטוריה ולא השכלנו – שימו לב וידאו עם תמונות צילומים מהאסון והאזור הסגור בסוף העמוד 

34 שנה לאסון צרנוביל מה למדנו מההיסטוריה

יותר מ 30 שנה לאחר האסון הגרעיני בצרנוביל שבאוקראינה שריפת ענק ביערו הסמוכים מואיימת להוציא את אירופה למשבר נוסף. העצים ספגו את הנשורת הגרעינית וכעת הוא עלול להתפזר שוב ברחבי אירופה מוכת מגיפת COVID-19. בתוך הכור עצמו נשורת גרעינית ואפר רדיו אקטיבי ( מסכת פנים N95 לא תעזור לכם ) מתחת לסרקופג ענק שנבנה על חלק ממנו. זה יספיק ? לא בטוח.

הכי רחוק מהסדרה צרנוביל לצפייה ישירה 

כור מספר 4 של צרנוביל פעל כספק החשמל של אוקראינה עד תחילת שנות האלפיים. בהיעדר מקורות חשמל חלופיים המדינה הפעילה את הכור למרות כור הסמוך שגרם לאסון הגדול ביותר של האנושות בין הטלת הפצצות הגרעיונות על יפן לבין למשבר הקורונה.

הסדרה של HBO צ'רנוביל עם תרגום עברית מובנה הכירה לרבים את צ'רנוביל היום את העיר פריפיאט ואת שרידי תחנת הכוח הגרעינית צ'רנוביל שלא מפחידה את הבבושקות של צ'רנוביל. אותן זקנו שנשארו לגור בבתי הכפר שלהם ואין להם ידיעה או פחד מפני רגל הפיל בלב הכור הנטוש.

פריפיאט תמונות צ'רנוביל 2020 וידאו תצלומים

בשנת 2020 ימלאו 34 שנים לאסון שכמעט ומחק אוכלוסיות שלמות מעל פמני האדמנה. תאריך אסון צ'רנוביל 26/04/1982. הכור  אומנם כבר לא בוער אך מהווה סכנה בגלל נשורת גרעינית רובצת מתחת לסרקופג שעוטף את מבנה הכור. למעשה כל כלי הרכב אשר שמשו את כוחות ההצלה לאחר דליפת הכור מאוחסנים באזור הסכנה ואסור להוציא אותם משם שכם הם מכילים נשורת גרעינית. 

כמה אנשים מתו באסון צ'רנוביל ?

לפי הנתונים הרשמיים רק 31 אבל אנחנו לא באמת מאמנים לזה. בפועל עשרות אלפים באופן ישיר או בשנים שלאחר מכן . קרינה , גם היא לא הורגת במקום – בסוף היא משיגה אותך . כמו הירושימה ונגאסקי כמו אסון פוקישמה . 

עובדה מוזרה שאין חולק עליה  , היא שרק אדם לא הצליח לצאת מהכור מבין אלפי הליקוידיטורים שעבדו סביבו. בפועל מחיר האסון גדול בהרבה. שנה לאחר האסון החל גל מיתות של אלפי אנשים אשר עבדו מסביב לכור על מנת להציל את העולם. מאות ילדים נולדו ונולדים עדיים במדינה שאיש לא מטייל אליה – בלרוס ובאזור כולו נולדים תינוקות עם מומים מולדים. 

מי אשם באסון צרנוביל 

נהוג לאמר שכשלונות הם יתומים. הכור הצרנוביל אינו שונה מדומיו.. השמות הבאים ייחרטו לעולם כמי שהיו אחראים על האסון בצורה כזו או אחרת בלי שום קשר לפסיקות בית המשפט הסובייטי בשלהי קיומה של ברית המועצות. נראה לאור משבר הקורונה עברו 34 שנה לאסון צרנוביל 26/4/1986 מה למדנו מההיסטוריה , מעט מאד ! 

ואלרי אלכסייביץ' לגאסוב Валерий Алексеевич Легасов

ראשון הנאשמים והדמות הטרגית מהסדרה של HBO הוא ואלרי לגאסוב
כימאי , אנטישמי ומראשי תלום הגרעין בברית המועצות. הוא אומנם נחרט כמי שהציל את העולם , אבל לפני הפיצוץ לא עשה דבר בכדי למנוע אותו.

אנטולי סטפנוביץ' דיאטלוב Анатолий Степанович Дятлов

סגן המהנדס הראשי בתחנה מהאשמים העיקריים בתפעול כור גרעיני ללא אמצעי בטיחות.
כתב ספר עם תיאור המחדלים שנועד בעיקר לנקות את עצמו מהאשמה. בית המשפט הסובייטי חנן אותו משיבה ממושכת בכלא ושחרר אותו לאחר 3 שנות מאסר כמו את ניקולאי פומין וויקטור בריוכאנוב שכולם הואשמו בתפעול רשלני של כור גרעיני שנבנה בורה רשלנית.

ההיסטוריה תשפוט את האשמים.