שעת נעילה ערוץ 11 מה קרה באמת לוז מלחמת כיפור

שעת נעילה ערוץ 11 מה קרה באמת לוז מלחמת כיפור

הפרק הראשון של שעת נעילה נראה מבטיח ויש למה לצפות מבחינה טלוויזיונית . שעת נעילה מלחמת אוקטובר 73 הידועה אצלנו כי מלחמת יום כיפור. אני זוכר את המלחמה הייתי אז ילד, נער. גרתי בלב של תל אביב ברחוב אבן גבירול שהיה אז הרחוב הראשי. שעת נעילה ערוץ 11 הימים שלפני המלחמה.

שעת נעילה ערוץ 11 מה קרה באמת לוז מלחמת כיפור

שעת נעילה ערוץ 11 מה קרה באמת לוז מלחמת כיפור

הימים שלפני המלחמה. המדינה התנהלה בשקט הכל היה נראה סביר. אמנם מלחמת ההתשה התנהלה ברקע קודם לכן אבל בתל אביב כמו תמיד הבועה הייתה בועה. כבר אז. אני זוכר את אותו יום שישי ,06/10/1973.  ערב כיפור שזה בדרך כלל גם שישי וגם כיפור או שבת וכיפור.  אני זוכר שבפעם הראשונה, אחי שהיה אז חייל בצבא קבע, מדריך בבית ספר לחימוש של חיל השיריון, לא יצא לשבת ולא יצא להיות אתנו ביום כיפור 1973 . זה היה די נדיר.  תמיד הוא היה יוצא. כבר אז הבנו באותו יום שישי, שהוא הודיע שהוא לא יוצא שמשהו מוזר מתרחש.

"בשל פעילות מטוסים סוריים נשמעות ברחבי הארץ צפירות עולות ויורדות "

אני זוכר שהייתי בבית הכנסת עם אבא שלי בית כנסת ברחוב מאנה. ממש בפינת רחוב אבן גבירול, בין מה שנקרא היום כיכר רבין.

שעות הצהריים, חם. צום. אז לא היו על מזגנים יודע מה, היו מאווררים. ואז משהו באווירת כיפור השתנה לגמרי. כבר בשעות הבוקר, מכוניות שמעולם לא נסעו על הכביש ברחוב אבן גבירול, התחילו לנסוע במהירות. אבל לא היו אמבולנסים ולא מכוניות של מכבי האש. אלה היו מכוניות כרמל דוכס. מכוניות צבאיות. חלקן היו של הקצינים הגבוהים של האלופים. נוסעים בכבישי רחוב אבן גבירול, מצפצפים לעוברים על הכביש. כולם נוסעים לכיוון צפון לדרום לכיוון רחוב קפלן, לקרייה. עוד מעט יתחילו הסירנות.

עוד מעט ישדר קול ישראל את המבזק ההיסטורי בצהרי יום כיפור ויבשר על תחילתה של מלחמת יום כיפור. 48 שנים אחר כך תעלה בערוץ 11 הסדרה תפילת נעילה לצפייה ישירה בערוץ 11. 

לא כולם חזרו לתפילת נעילה 

אחרי כמה שעות הבנו שזה לא יום כיפור רגיל. לקראת תפילת נעילה שמנו לב שלא היו הרבה צעירים באותו יום כיפור בבית הכנסת. לא כולם חזרו מהמקום אליו הלכו בצהריי אותן יום מר ונמהר.

משהו נשבר באותו יום כיפור. לתמיד.

אנשים כנראה חזרו הביתה בשעות הצהריים, בין תפילת שחרית והמוסף כדי לחזור אחר כך לתפילת מנחה ותפילת נעילה וערבית. באמצע הם הדליקו רדיו ושמעו את המבזק החריג. לאחר מכן זה כבר לא היה יותר יום כיפור.

מרבית המתפללים לא חזרו לבית כנסת לתפילת נעילה. אלו שחזרו, חזרו כבר עם תפילות מיוחדות. חזרו עם בקשה מיוחדת בתפילת נעילה.

וכך זה התחיל וזה נגמר כמה שבועות אחרי במדינת ישראל הייתה שונה זה היה אותו יום כיפור האחרון, ולא חזרה לעולם להיות מה שהייתה בערב יום כיפור 1973.

 

מלחמת יום כיפור חַרְבּ תִּשְרִין 
05/10/1973 ט' תשרי ערב יום כיפור התשלג
תאריך התחלה: 6 באוקטובר 1973
תאריך סיום: 24 באוקטובר 1973

הסדרה שעת נעילה ערוץ 11 לצפייה ישירה פרק ראשון משחזרת את קרבות מלחמת יום כיפור אשר החלה מספר שעות לפני תפילת נעילה. במקביל לקרבות הסדרה מביאה את הסיפור האנושי, את הטרגדיה לחברה הישראלית.